Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Necmeddin Bammat

Dağıstan (Kumuk) kökenli diplomat, bilim adamı ve yazar. İslam aleminin iyi tanınan bir temsilcisi ve UNESCOnun en yüksek memurlarından biri olan Prof. Dr. Necmeddin Bammat, Kuzey Kafkasya Cumhuriyetinin (1918) eski Dışişleri Bakanı Haydar Bammatın oğludur. 8 Aralık 1922de, babasının politik sürgün olarak yaşadığı Parisde doğdu. Yüksek öğrenimini İsviçrede Lausanne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra aynı Üniversitede doktora yaptı. 1947ye kadar Sorbonne Üniversitesinde Okutman olarak Roma Hukuku dersleri verdi. 1947-1952 yılları arasında Trinity Koleji’nde, Cambridge Üniversitesinde ve Kahiredeki El-Ezher Üniversitesinde İslami çalışmalar yaptı. Pariste Doğu Dilleri Enstitüsü’nde ve Ecole des Hautes Etudesde (Yüksek Araştırmalar Okulu) çalıştı.

1948de Birleşmiş Milletler örgütünde görev aldı ve 1949da Cenovada yapılan Uluslararası Kızılhaç Konferansında Afganistan temsilcisi oldu. Afganistan vatandaşı olan Necmeddin Bammat, Afganistan’ın Sovyetler Birliği tarafından işgali üzerine Pakistan vatandaşlığına geçmişti (1979).

Eylül 1949dan sonra UNESCOda çalışmaya başlayan Prof Bammat, sırasıyla şu görevlerde bulundu: Yasal Danışma Bürosundan sorumlu memurluk (1949-54), Arabistan, Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerden sorumlu yetkili memurluk (1954-58), UNESCOnun Doğu-Batı Projesi Koordinatörü (1960-64), İnsani Bilimler Müdürlüğü (1964-69), Kültürel İşler Müdürlüğü (1970-74), Kültür ve İletişim Genel Müdür Yardımcılığı Danışmanı (1975-79).

Necmeddin Bammat, UNESCOdaki bu görevlerine ek olarak 1976da Parisde İslam Konferansı Örgütü nün(OIC) temsilcisi oldu. Ayrıca İslami İnsan Hakları Bildirisi için Hazırlık Komitesinde yer aldı. Kültürel Kimlik Kurumu Danışmanı olarak İslam Konferansı (OIC) Genel Sekreter Yardımcısıyla birlikte çalıştı. Her ikisi de İslam Konferansı örgütünün organları olan İslam Tarih Sanat ve Kültürünü Araştırma Merkezinin ve İstanbuldaki İslam Kültür Mirasını Koruma Uluslararası Komisyonunun çalışmalarına katkıda bulundu.

Fransa, Belçika vb. ülkelerde yayınlanan "La Parisienne", "Pensee Frcınçaise", "Synthesses", "Cultures", "La Semaine de IEmigration", "Revue de politique de la culture" vs. yayın organlarında 50den fazla bilimsel araştırma ve makalesi yayımlanmıştır. 1977’de Sorbonne Üniversitesinde ve Parisde İslam Uygarlığı ve Sosyolojisi dalında okutmanlık da yapmıştır. Geniş kültürel birikimine ek olarak mükemmel derecede Fransızca, İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca biliyordu. Ayrıca Klasik Arapça, Farsça, Türkçe ve Japoncaya da aşinaydı. Necmeddin Bammat, İslam uygarlığı, sanat ve mimarisi, kentleşme ve çevre konularındaki yazıları ve konferanslarıyla Avrupada İslam kültürünün tanıtılmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Aynı konularda bir dizi televizyon programları da hazırlamıştır. Fransız televizyonu için hazırladığı bu programlar Avrupada ilgi ile karşılanmıştır.

Necmeddin Bammat, 15 Ocak 1985de Parisde öldü ve Bobigny Müslüman Mezarlığına, babası Haydar Bammatın yanına gömüldü. Babası ve büyükbabasından kalan kitapları da içeren zengin kitaplığını İstanbul Yıldız Sarayında bulunan İslam Konferansı örgütüne bağlı İslam Tarih Sanat ve Kültürünü Araştırma Merkezine (IRCICA) bırakmıştır.

ESERLERİ

Eserlerinden bazıları: "Aspects de Lart Musulman" (İslam Sanatından Görünümler, Lausanne 1946), "Origine et nature du legs sinendi modo" (Doktora tezi, Lausanne Üniversitesi, Paris 1947), "La conference diplomatique et les nouvelles conventions de Geneve du 12 aout 1949" (Diplomatik Konferans ve Yeni Cenevre Konvansiyonları... 1951),"Liberte selon IIslam (İslama Göre Özgürlük, 1952), "Themes et rythmes dans la literature de lIslam (İslam Edebiyatında Temalar ve Ritimler, Paris 1958), "Images de IIslam” (Islamın Görünüşü, 1968), "The status of science and technique in Islamic civilization" (İslam Uygarlığında Bilim ve Tekniğin Durumu, Los Angeles 1964), "Science et Mystique dans IIslam" (Islamda Bilim ve Mistik 1969), "Le Croissant" (Hilal, 1969), "Sens et centre dans la cite musulmane" (İslam Kentinde Yön ve Kent Merkezi 1984), "Cites de LIslam" (İslamda Kentler, Paris 1987), "Cultural aspects of development" (Gelişmenin Kültürel Görünümü, Amsterdam),"The Islamic cultural tradition and the West" (İslami Kültür Geleneği ve Batı). Necmeddin Bammat cevir Kaydet biyografi7600
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Necmeddin Bammat ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Necmeddin Bammat yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi