Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Köprülü Hamdi Bey

Kaymakam, Kuvayı Milliye kumandanı. Köprülüde doğdu. Eski bir komitacı ve ittihatçı olan Köprülü Hamdi Bey, I. Dünya Savaşı sırasında Edremitte kaymakamdı. İttihat ve Terakki partisi iktidardan düşünce Hamdi Bey kaymakamlıktan uzaklaştırıldı. 1919a kadar Burhaniyede teyzesinin evinde inzivaya çekilen Hamdi Bey yunanlıların Ayvalıkı işgali üzerine ortaya çıktı. Ayvalık Cephesi kumandanı Ali (Çetinkaya) Beyin emrine girdi. Cephenin kurulup gelişmesi döneminde büyük hizmeti geçti. 1919 sonlarında Ayvalıktan ayrılarak Balıkesire, hemşehrisi Albay Kazım (Özalp) Beyin yanına gitti.

Cephenin gittikçe artan silah ve cephane ihtiyacını karşılamak üzere Geliboluda bulunan Akbaş Cephaneliğini ele geçirmek için Kazım Beyle birlikte bir baskın hazırladı. 26-27 Ocak 1920 gecesi cephaneliği bastı. Bütün silah ve cephaneyi ele geçirerek bir gecede Anadolu yakasına, oradan da Yeniceye taşıttı.

Hamdi Bey, cephaneyi muhafaza altına aldıktan sonra 40 atlı ile Bigaya geçti. Bigada halkı haraca kesen Kara Hasan çetesini ortadan kaldırdı. Gavur İmam ve Şah İsmail kuvvetlerinin Bigaya baskını sonucu, Hamdi Bey atla Yeniceye doğru kaçtı. Dinlenmek için durakladığı Eminoba köyünde, tanınarak yakalandı ve Bigaya getirilirken öldürüldü. Köprülü Hamdi Bey cevir Kaydet biyografi7299
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Köprülü Hamdi Bey ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Köprülü Hamdi Bey yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi