Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Demirci Mehmet Efe

Milli Mücadele kahramanlarından olan Demirci Mehmet Efe 1885 yılında Aydında doğdu. Babası, Nazillinin Pirlibey köyünde demircilik yaptığı, kendisi de onun yanında çalıştığı için "Demirci" lakabıyla anılırdı; sonradan bu lakabı kendisine soyadı seçti. I. Dünya Savaşında askere alınan Demirci Mehmet, İzmirdeki 5. Depo Alayına verildi. Fakat ermeni asıllı bir subay tarafından hakarete uğrayınca dayanamayıp askerden kaçtı ve Ödemişli Gökdeli Zeybekin çetesine katıldı. Bir süre sonra kendisi de ayrı bir çete kurarak eşkıyalık yapmaya başladı ve güvenlik kuvvetlerini bir hayli uğraştırdı.

Yunanlılar İzmire çıkıp, Aydını da ikinci kez işgal edince, Demirci Mehmet Efe 200 kişilik çetesiyle 11 Temmuz 1919da Aydın Cephesindeki milli kuvvetlere katıldı. Aydında katıldığı bir çarpışmadan sonra Aydın cephesi Kuvayı Milliye komutanı olan Mehmet Efe, düşmana yapılan baskınlarda büyük rol oynadı. Sökeli Ali Efenin Denizlide öldürülmesine kızarak Denizliyi bastı ve pek çok kişiyi kuşuna dizdi. 22 Haziran 1920de başlayan genel Yunan saldırısı üzerine Eğridir, Isparta dolaylarındaki dağlara çekilen Demirci Mehmet Efenin, Kuvayı Milliye ile düzenli ordu arasında başlayan çekişme sırasında Çerkez Ethemle haberleşmesi şüphe uyandırdı; 15-16 Aralık 1920de Refet Belenin süvari birliklerinin baskınına uğrayan Demirci Mehmet Efe kuvvetleri dağıldı, kendisi beş on kişiyle kaçıp kurtuldu. Sonradan Hükümete sığınarak bağışlanan Mehmet Efe, savaş sona erince Nazilliye yerleşti ve
ölümüne kadar sakin bir hayat yaşadı. Demirci Mehmet Efe cevir Kaydet biyografi1958
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Demirci Mehmet Efe ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Demirci Mehmet Efe yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi